Ogar Polski z Sosnowej Polany

O RASIE

 

 

DLACZEGO OGAR?

 

Choćby dlatego, że to nasza polska rasa. :)

 

Nieodłącznie związany z polskim dworem, Ogar na stałe zapisał się w historii i tradycji naszego kraju. Przy tym to pies wyjątkowej urody, dumny i mądry, łagodny i dostojny.

 

To idealny pies rodzinny, bardzo przywiązany do wszystkich domowników, przyjazny i  opiekuńczy, a przy tym posiadający instynkt terytorialny, co czyni go wspaniałym stróżem posesji i rodziny. Nie jest zbytnio szczekliwy i dzięki temu nie jest utrapieniem dla sąsiadów. Ponieważ jest psem raczej dużym, w jego towarzystwie każdy może czuć się bezpiecznie.

W domu spokojny, wręcz leniwy, na spacerach żywiołowy, uwielbia gonitwy.

Jest wspaniałym towarzyszem osób aktywnie spędzających czas. To pies inteligentny i niezależny, dlatego od pierwszego dnia jego pobytu w nowym domu, należy wychowywać go w sposób konsekwentny i szkolić z zakresu posłuszeństwa.

 

 

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY

 

OGAR POLSKI jest jedną z zaledwie 6 polskich ras. Uważany za jedną ze starszych ras psów gończych, których korzenie sięgają średniowiecza. Ich przodkiem był pies św. Huberta, protoplasta wielu ras psów myśliwskich.

Pierwsze wzmianki o ogarach, znajdują się w „Żywocie człowieka poczciwego” autorstwa Mikołaja Reja z 1567 roku. Natomiast już w 1618 roku ukazuje się pierwszy poradnik myśliwski autorstwa hrabiego Jana Ostroroga pt. Myślistwo z ogary”.

  

Ogar był powszechnie obecny na polskich dworach, brał czynny udział w polowaniach, był wyznacznikiem zamożności gospodarzy i ich pozycji społecznej. Konflikty zbrojne, których doświadczył nasz kraj i w konsekwencji ubożenie dworów szlacheckich, a wreszcie zabory, w czasie, których tłumione były wszelkie objawy polskości – to wszystko przyczyniło się do drastycznego zmniejszenia populacji ogara w Polsce. Po pierwszej wojnie światowej rasa właściwie przestała istnieć. To dzięki wielkiemu zaangażowaniu i determinacji pułkownika Piotra Kartawika, a następnie dzięki pracy i zapałowi grona pasjonatów, rasę zaczęto mozolnie odtwarzać od lat 60-tych XX wieku.

 

 

 

Ogar Polski z Sosnowej Polany
Ogar Polski z Sosnowej Polany

CHARAKTER

 

Ogar Polski jest psem subtelnym i zrównoważonym. Ma wyważony, spokojny temperament, bywa wesoły – zwłaszcza okazując radość, gdy wita swoją rodzinę wracającą do domu - lecz nie jest rozbrykanym szaleńcem. Ogary nadają się do domu z małymi dziećmi, czy innymi zwierzętami domowymi. Są przyjazne, cierpliwe i opiekuńcze, pozbawione agresji, nie są również hałaśliwe. Ogar jest inteligentny i chętnie się uczy, co nie znaczy, że z chęcią będzie prezentował gościom wyuczone sztuczki. To pies niezależny, który często sam decyduje, czy akurat ma chęć do współpracy z człowiekiem. Wychowując ogara należy być cierpliwym i konsekwentnym, należy budować więź opartą na zaufaniu i przyjaźni. Ogarowi nie można nic kazać, on sam chętnie wykona nasze polecenia, żeby nam zrobić przyjemność. Nic na siłę. Ogar jest psem wrażliwym, łatwo go urazić i zniechęcić do współpracy. Bywa uparty, ale zaraz potem potrafi wgramolić się na kolana i spojrzeć takim wzrokiem w oczy ludzkie, że nikt nie jest się w stanie na niego gniewać ani przez moment. :) W domu ogar wiedzie leniwe życie, śpiąc zwinięty w rogalik (na kanapie – jak nikt nie widzi). Na spacerach zmienia się w aktywnego psa, którego wiedzie nos – najważniejsza część jego ciała.

Nie można zapominać, że Ogar to rasa myśliwska. Jest świetnym tropowcem, sprawdza się również jako dzikarz. Na spacerach wykazuje się niezależnością i samodzielnością, dlatego należy jak najwcześniej zająć się jego ułożeniem i pracować nad przywołaniem.

 

 

 

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

Ogar wyhodowany w naszym polskim klimacie odznacza się wyjątkowym zdrowiem i odpornością. Ogary dożywają przeciętnie 12-13 lat.

Do problemów zdrowotnych tej rasy należy zaliczyć przede wszystkim entropię – wadę powiek. W większości przypadków wadę można usunąć chirurgicznie u specjalisty (najlepiej specjalizującego się w chorobach oczu) Po zabiegu pies szybko wraca do zdrowia. Jak wszystkie rasy psów z długimi uszami, Ogary mają tendencję do stanów zapalnych ucha. Aby uniknąć problemów należy dbać o higienę tej części ciała psa, oraz systematycznie je kontrolować.

Do zabiegów pielęgnacyjnych należy również systematyczne przycinanie pazurów – w razie obaw zawsze można poprosić o pomoc weterynarza - oraz wyczesywanie podszerstka w okresach wzmożonego linienia, polegającego na zmianie okrywy włosowej.

 

 

 

Ogar Polski z Sosnowej Polany